"Açılım"larla cesaretlenen Pkk, muhatap alınmanın yollarını arıyor


Bölücü terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki lideri Murat Karayılan, BBC'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Kürtlere daha fazla siyasi ve kültürel haklar verilmesi karşılığı silah bırakmak istediklerini söyledi.


Karayılan, çağrıları reddedilirse, bağımsızlık ilan etmek zorunda kalacaklarını söyledi
BBC muhabiri Gabriel Gatehouse'a Kuzey Irak'taki gizli bir kampta mülakat veren Murat Karayılan, devletin bir ateşkese "Evet" demesi ve belli koşulları karşılaması durumunda, Birleşmiş Milletler gözetiminde silah bırakmaları için militanlara çağrı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Murat Karayılan, "Eğer Kürt Sorunu diyalogla demokratik bir şekilde çözülürse, silahlarımızı bırakacağız. Bu durumda silah taşımayacağız" dedi.

Karayılan, Türkiye hükümetinin bunu reddetmesi halinde bağımsızlık ilan etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Murat Karayılan'ın PKK'nın silah bırakması için öne sürdüğü şartlar arasında Kürt siyasetçilerin tutuklanmalarına son verilmesi ve Kürt sivillere yöneldiğini belirttiği saldırıların son bulması da var.

'Teröristlerin açıklamalarını yorumlama alışkanlığımız yok '

Karayılan'ın açıklamalarıyla ilgili görüşlerine başvurmak üzere BBC'nin konuştuğu Türkiye hükümetinden bir yetkili ise "Devletin teröristlerin açıklamaları üzerine yorum yapmak gibi bir alışkanlığı olmadığını" ifade etti.

PKK, Türkiye'nin yanı sıra birçok Batılı ülke tarafından da "terör örgütü" olarak görülüyor.

Örgüt 2009 yılı Nisan ayında "aktif savunma" ya da "meşru savunma" olarak andığı durumlar dışında ateşkes kararı aldığını açıklamıştı.

Ancak barış sürecinin başarısız olmasından Türkiye'yi sorumlu tutan PKK bir süre önce tek taraflı ateşkese son vermişti.