Etnik Kürtçülerin Mitinglerinde Filistin Tarzı Görüntüler!

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP), iki dilli yaşam kampanyası çerçevesinde Van'da yürüyüş ve miting düzenledi. Mitingte Kürtçe konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Kürtçe'yi yaşamın tüm alanlarında kullanacaklarını söyledi.

Miting için BDP'liler Hacıbekir Caddesi'nde bulunan Mavi Plaza önünde toplandı. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve polis yetkilileri olay çıkmaması için uzun süre aralarında güzergahı belirlemek için konuştular. Aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP'li Belediye Başkanları, parti yöneticilerini de bulunduğu yaklaşık bin kişi güzergahın belirlenmesini ardından geniş güvenlik önlemleri altında PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atarak yürüdü.

Yüzelerini poşuyla kapatan bazı gençler, ‘İl değil dil istiyoruz’, ‘Dilsiz özgürlük olmaz’ yazılı dövizler taşıdı. Belediye önüne kadar gelen kalabalığa BDP'nin seçim otobüsü üzerinden BDP Van Milletvekili Özdal Üçer hitap etti. Konuşmasının tamamını Kürtçe yapan Üçer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Saddam Hüseyin gibi din üzerinden siyaset yaparak katliamlara imza attığını iddia etti. Üçer, Başbakan Erdoğan'dan ana dillerini istediklerini ancak Erdoğan'ın tek devlet, tek dilde ısrar ettiğini ifade etti.

Üçer miting sonrası katılanların olaysız bir şekilde dağılmasını istedi. Mitinge çok sayıda öğrencinin katıldığı dikkat çekerken, bazı grupların dağılmaması üzerine küçük çapta kovalamaca yaşandı.