BDP'liler Baklayı Bir Kez Daha Çıkardılar: "Kangren olursa sonu ayrılıktır"

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan’a "Başbakan ‘ameliyat yaptırmam’ diyor. Sayın Başbakan bu ülkenin sorunları var, bunları çözmezsek değil ameliyat kangrene dönüştürürsünüz, kangren olursa da bu işin sonu ayrılıktır" diye seslendi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak 2011 yılının ilk Meclis grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Torba tasarıyı değerlendiren Kışanak, tasarının ‘ayrımcılık torbası’na ve ‘hak gasp’ına dönüştüğünü savundu. Meclis İnsan Hakları Komisyonu raporuna yansıyan Mardin’deki YİBO öğrencilerinin ‘açız, üşüyoruz’ şeklindeki şikayetlerini hatırlatan Kışanak "Türkiye’nin dört bir yanında yoksulların çocukları işte bu koşullarda bir toplama kampına mahkum edilmiş durumda. Bunun adı eğitim değil, düpedüz toplama kampıdır" dedi. TCK’nın 102’nci maddesiyle ilgili tartışmalara da değinen Kışanak "Bu ülkede 5 kişiyi öldüren, cinayet işleyenler 3 yıl tutuklu kalarak serbest kalabilir. Ama bir basın açıklaması okudu diye örgüt üyeliği suçundan yargılananlar 10 yıl tutuklu yargılanmaya devam edebilirler. Bu garabetin bütün temellerini AKP hükümeti attı" diye konuştu.

-"NİYE TSK VE MGK BİLDİRİSİ KELİMESİ KELİMESİNE AYNI?"-

AKP’nin ömrünün yalan söylemekle geçtiğini vurgulayan Kışanak, anayasa değişikliği ile ’12 Eylül’le hesaplaşacağız’ denildiğini belirterek "Darbeciler evlerinde paşa paşa oturuyorlar. Yargı bağımsızlığı dediler, yarattıkları hukuk garabeti ortada. Düşünce özgürlüğü dediler, düşünce özgürlüğünü cezaevindeki gazetecilere sorarlarsa ne olduğunu öğrenebilirler. Askeri vesayete karşı çıkıyoruz dediler, son sınavda askeri vesayet sınavından çaktılar, sınıfta kaldılar" diye konuştu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘iki dil’ tartışmalarıyla ilgili yayınladığı bildiriyle BDP’yi hedef aldığını, AKP’nin ise bu ‘sindirme’ karşısında boyun eğdiğini ve onayladığını ifade eden Kışanak, "Bir hafta sonra MGK’dan da aynı bildiri çıktı ve hükümet sözcüsü kameralar karşısına geçip, Başbakanın istemediği hiçbir karar MGK’dan çıkamaz dedi. İşte bu askeri vesayetle AKP’nin kol kola girdiğinin tescillendiği cümledir. Hani MGK ülkede demokrasiye yakışmıyordu, hani değiştirmek istiyordunuz? Niye bu MGK bildirisiyle, Genelkurmay’ın sitesine koyduğu bildiri neredeyse kelimesi kelimesine aynı?" diye konuştu.

-"KANGRENE DÖNÜŞÜRSE SONU AYRILIKTIR"-

BDP’nin gizli ajandası olmadığını 7 yıldır Türkiye’yi demokratik çözüme sokmaya çalıştıklarını ifade eden Kışanak demokratik özerkliğin ‘provokatif bir zeminde’ tartışıldığını savundu ve "Tek millet, tek bayrak, tek ülke diye, tekleye tekleye 80 yılda ülkeyi bu hale getirdiler. Tekleyerek yollarına devam ediyorlar. İkinci devlet istiyoruz diyen herhangi BDP’li, DTK üyesi, çalışanı gördünüz mü?" diye sordu. AKP’nin de ‘bölünme fobisi’ yaratarak halkları birbirine düşman ettiğini belirten Kışanak demokratik özerkliğin bölünmenin değil birlik ve beraberliği sağlamanın tek yolu olduğunu kaydetti. "Milletin diline kelepçe vurursanız, bu ülkeyi siz bölersiniz" diyen Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın "Bu ülkeye ameliyat yaptırmam" sözünü hatırlatarak şunları söyledi:

"Başbakan ‘ameliyat yaptırma’ diyor. Başbakan, bu ülkenin sorunları var, bunları çözmezsek, değil ameliyat kangrene dönüştürürsünüz. Kangren olursa bu işin sonu ayrılıktır. Biz herkesin haklarına saygı gösteren eşit bir yaşam, çoğulcu yaklaşım istiyoruz. Çıkıp böyle yalan yanlış, ‘bölecekler ameliyat yapacaklar’ diyerek yalan söylemeyin. Provokasyon yaratmayın."

-"EYALET BAYRAĞI ÜLKE BAYRAĞIYLA YARIŞAN BAYRAK DEĞİLDİR"-

Bayrak tartışmalarını da hatırlatan Kışanak, yerel yönetimlerin kendilerine ait sembolleri kullanmasının ulusal bayrak yerine ikinci bayrak ikame etmek anlamına gelmeyeceğini söyledi. Kışanak "Federasyon, eyaletle yönetilen yerlerin bayrağını tanıyan var mıdır? Almanya’nın eyalet bayrağını tanıyan var mıdır? Eyalet bayrağı, ülke bayrağıyla yarışan bir bayrak değildir, eyalet sembolüdür" diye konuştu.