Teröristler için saygı duruşuna tepki gösterince yuhalandılar!

BDP Eşbaşkanı Filiz Koçali, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "PKK ile aranıza mesafe koyun, yoksa bedel ödetiriz" sözlerine yanıt yanıt verdi.

BAŞBAKAN SİGORTAYI ATTIRACAK!

Koçali, BDP’nin Türkiye’de halklar arasındaki mesafeyi kapanmaz biçimde tutan bir parti olduğunu ifade ederek "BDP Türkiye’nin sigortasıdır. Başbakan mesafeden söz ederek bu sigortayı attırmak istiyor. Biz mesafeyi daha fazla açılmasını önlüyoruz, adım adım kapanması için uğraşıyoruz" diye konuştu.

BDP 2. olagan kongresinin divan başkanlığına Osman Özçelik, divan üyeliklerine ise Nursel Aydoğan, Abid İke, Mehmet Ali Aydın ve Zeynep Öveç seçildi. Divan Başkanı Osman Özçelik konuşmasını önce Kürtçe, sonra Türkçe yaptı. Özçelik, BDP’nin 2. olağan kongresinin, partinin bütün Türkiye sathında saygıdeğer bir parti haline gelmesi ve daha geniş halk kitlelerinden destek alması açısından önemli bir kongre olmasını umduğunu belirtti. "Demokratik özerklik" vurgusu yapan Özçelik, kongrenin Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sağlamasını diledi


- "DEMOKRATİK ÖZERKLİK İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"-

Özçelik, İkinci Meşrutiyet’ten sonra İttihat ve Terakki’nin Diyarbakır’da yaptığı toplantıda Kürtlerin asıl talebinin özgür yaşam olduğu, anadilde eğitim, gazete, kitap istediklerinin ifade edildiğini ve bunun gerçekleştirileceğinin söylediğini, bu sözlerin Ziya Gökalp’e ait bir gazetede Kürtçe ve Türkçe yayınlandığını kaydetti. Özçelik, 10 yıl boyunca Kürt dili, grameri ve sözlüğü üzerinde çalışan Gökalp’in daha sonra "İttihat Terakkicilerin ırkçı, asimilasyoncu, faşist yaklaşımlarının bir simgesi" haline geldiğini dile getirerek "Yüz yıl sonra da Tayyip Erdoğan Kürtlere ‘benden anadilde eğitim, demokratik özerklik istemeyin’ diyor. Aradan yüz yıl geçti, Kürtler yüzbinlerce şehit verdi. Kürtler, özgürce yaşamak için demokratik, yasal mücadele yaptılar. İşte biz bu mücadeleden gelen bir partiyiz. Türkiye’de demokratik özerklik projemizin yaşama geçirilmesi için bu mücadelemizi ara vermeksizin hiçbir baskıya boyun eğmeden onurluca, kararlıca mücadelemizi sürdüreceğiz. İşte kongremizin bunun kararlılığını göstereceğine inanıyorum" diye konuştu.

Tribünlerdeki partililer zaman zaman "Biji serok Apo", (Yaşasın önder Apo) "PKK halktır, halk burada", "Öcalan" sloganları attılar.