Kolombiya Bile Silah Bıraktırdı, Türkiye Görüşmede!Kolombiya'nın gerilla örgütü FARC'ın sözcüsü, hükümetle sürdürdükleri barış görüşmelerinin hız kazandığını belirtti.

Sözcü Jesus Santrich, üç tur görüşmenin ardından toprak reformu sorununda ortak bir noktaya ulaştıklarını bildirdi.
Kolombiya hükümetini temsilen görüşemlere katılan Devlet Başkanı Yardımcısı Humberto de la Calle, bazı konularda anlaşmaya varılmış olsa da hâlâ belirgin görüş ayrılıklarının bulunduğunu ifade etti.

50 yıldır devam eden ve 500 bin kişinin hayatına mal olduğu söylenen çatışmalara son vermeyi amaçlayan barış görüşmeleri üç ay önce başlamıştı. Taraflar arasında büyük farklılıklar olmakla birlikte, FARC'ın daha uzlaşmacı bir tavır takındığı yorumları yapılıyor.

FARC sözcüsü Santrich, "Toprak reformu konusunda somut gelişmeler kaydedildiğini düşünüyoruz. Bu sakin ama hız kazanmış bir süreç, mambo ritmi gibi." dedi.

Beklentiler, itirazlarFakat gerillalar barış görüşmelerinin sonuçlarının, kurucu meclisin garantisi altına alınmasını talep ediyor.

Fakat Kolombiya hükümeti bu talebi yerine getirmeyeceğini daha önce açıklamıştı.

Baş müzakereci Calle, FARC'ın talep ettiği ateşkesin de gündemde olmadığını ifade etti.

Son bulan ateşkesFARC, Kasım'da görüşmelerin başlamasıyla tek taraflı ateşkes ilan etmiş, Pazar günü ise ateşkese son verdiğini açıklamıştı.

Hükümet ise gerillalara karşı askeri eylemlere barış anlaşması yapıldıktan sonra son vereceğini açıklıyor.

Gerillalar, ülke topraklarının yüzde 20'sine denk düşen 25 milyon hektar toprağın yoksullara dağıtılmasını talep ediyor.